Спортен клуб по шахмат "Плевен XXI" е сдружение с нестопанска цел, член на Българската федерация по шахмат. Той е доброволно обединение на лица, организирани за осъществяването на общи цели, интереси и задачи в развитието на шахмата.

СКШ "Плевен XXI" е основан през 1999г. и за времето от тогава досега той успя да възстанови, доразвие и издигне на по-високо ниво детско - юношеския шахмат в града ни.

• да организира, ръководи и провежда състезания от клубен, регионален, държавен и международен мащаб;
  • да обезпечава подготовката и участието на представителните си отбори в регионални, държавни и международни състезания;
  • да работи за популяризирането и масовизирането на шахмата сред всички възрасти;

Най-голям дял в дейноста на СКШ "Плевен XXI" заемат грижите за подрастващото поколение-децата и юношите. В него тренират деца от 6 до 18 години под ръководството на м.с. Христинка Илиева и г.м. Борис Чаталбашев.

От всички шахматни турнири младите състезатели се завръщат със спечелени купи, медали, грамоти и други отличия. С радост можем да кажем, че името на СКШ "Плевен XXI" вече е синоним на безспорен успех.

През изминалата 2011 г. като най-значими постижения можем да отбележим:

• Пета проредна титла на юношите - старша възраст. От 2007 г. те са на върха на ДОП до 16 г. и нямат загубен мач.
  • Девойките до 16 години спечелиха за втори път шампионската титла на ДОП.
  • Отборът на Математическа гимназия "Гео Милев" е държавен шампион на ученическите игри за 2010 и 2011 г.
  • Десетгодишният Давид Цветанов стана държавен шампион по класически шах. Той спечели първо място и на Балканиадата в Сърбия, печелейки всичките си партия. Давид се представи много добре и на Европейското първенство в Албена.
  • Дарио Дерешки стана носител на Нац. купа "Търновска царица" и спечели квотата на българската федерация за участие на Европейското първенство в Албена.

С успех стартирахме и 2012 г.

• Давид Цветанов стана носител на Нац. купа "Полипост" за момчета до 12 г. в София.
  • Анатоли Атанасов спечели купа "Левски" на младежкия турнир в София.